Finlandia – obóz narciarski u św. Mikołaja 10-18 lat
Program
Uwaga! obóz nie jest przeznaczony dla osób, które nigdy nie jeździły na nartach.
Przykładowy program obozu (kolejność może ulec zmianie)
Dzień 1
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Rovaniemi pod opieką kadry Almatur. Transfer do Oivanki Outdoor Education Centre – klimatycznego ośrodka położonego w sercu fińskiej przyrody. Ciepło, przytulnie i blisko natury.
Po obiadokolacji – zebranie organizacyjne, poznanie planu działania i narciarski dekalog, czyli 10 zasad, które obowiązują na stokach na całym świecie. Dzięki nim jazda będzie nie tylko fajna, ale i bezpieczna.
Dzień 2
Po śniadaniu – przejazd do Ruka Ski Resort, jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Finlandii. Czeka na nas ponad 30 km tras, szybkie wyciągi i świetnie przygotowane stoki. Wypożyczenie i dopasowanie sprzętu, a potem ruszamy! Zaczynamy od rozjeżdżenia i przypomnienia techniki – kontrola, skręty, płynność jazdy, a także jak jeździć pewnie, ale bezpiecznie.
Po lunchu – wizyta na farmie reniferów w Kuusamo. Spotkacie te piękne zwierzęta z bliska, dowiecie się, jak przystosowały się do życia w mroźnych warunkach i dlaczego od wieków były tak ważne dla mieszkańców północy. Będzie można je nakarmić, zrobić zdjęcia i posłuchać o tym, jak naprawdę wygląda życie renifera Mikołaja.
Po kolacji – sauna (bezpłatnie dla chętnych, za zgodą rodziców) – klasyczna fińska tradycja. Idealna po dniu na stoku. Wieczorem – integracyjne zajęcia kreatywne. W ruch pójdą pomysły, niekoniecznie narty – wspólne gry, zadania, trochę śmiechu i poznawania siebie nawzajem.
Dzień 3
Po śniadaniu – wracamy na stoki Ruki. Szlifujemy technikę, pracujemy nad precyzją, uczymy się lepszych skrętów i panowania nad nartami w różnych warunkach. Każdy znajdzie coś dla siebie – od spokojniejszych tras po bardziej wymagające odcinki.
Po lunchu – wizyta pod skocznią narciarską na wzgórzu Rukatunturi. To miejsce, gdzie trenują zawodnicy i odbywają się zawody Pucharu Świata. Z bliska robi wrażenie, nawet na tych, którzy nie planują latać na nartach.
Po kolacji – sauna dla chętnych, a potem praktyczne warsztaty: jak dbać o sprzęt narciarski. Dowiecie się, jak smarować narty, jak ostrzyć krawędzie i co zrobić, żeby Wasze deski były szybkie, zwrotne i niezawodne. Wieczór zakończymy grami – trochę ruchu, trochę strategii, zero nudy.
Dzień 4
Po śniadaniu – wyprawa do Parku Narodowego Oulanka – to jeden z najpiękniejszych zakątków fińskiej przyrody. Trekking po śnieżnych ścieżkach, mosty wiszące nad zamarzniętymi rzekami i malowniczy wodospad Kiutaköngäs – wrażenia gwarantowane. Dla chętnych – przejażdżka psim zaprzęgiem (program fakultatywny). Wrażenie jazdy po białym lesie prowadzonym przez husky to coś, czego się nie zapomina.
Po lunchu – wieczorne szkolenie narciarskie w Ruka. Inne światło, inne tempo – jazda wieczorem to świetna okazja, by doświadczyć stoku z zupełnie innej perspektywy.
Po kolacji – ognisko w lesie, pieczenie kiełbasek, opowieści, śmiechy i może... zorza polarna? Jeśli dopisze szczęście, będziecie mogli ją zobaczyć na własne oczy. Podsumowanie obozu i wręczenie pamiątek.
Dzień 5
Po śniadaniu i pobraniu prowiantów – przejazd do Wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi. Przekraczamy symboliczne koło podbiegunowe, odwiedzamy Mikołaja i jego pocztę, gdzie można wysłać kartkę prosto z Laponii.
Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy pod opieką kadry Almatur.
Program fakultatywny
- Przejażdżka psim zaprzęgiem - 2km - 470 PLN
Zakwaterowanie
Oivanki Outdoor Education Centre - czyli po polsku Ośrodek Edukacji Plenerowej Oivanki mieści się w Kuusamo, w północno-wschodniej Finlandii, w spokojnym otoczeniu nad małym jeziorem. Miejsce to pełni funkcję lokalnego, regionalnego i międzynarodowego ośrodka młodzieżowego, gdzie oprócz samego zakwaterowa oferuje różnorakie szkolenia i usługi związane z wprowadzaniem życie tzw. edukacji outdoorowej (tł. polskie - edukacji przyrodniczej).
Zakwaterowanie w pokojach 4,5,6 - osobowych.
Uwagi praktyczne
- Niezbędne dokumenty (dotyczy obywateli Polski)- dowód osobisty lub paszport (ważny minimum 90 dni od daty powrotu)
- Sugerowane kieszonkowe: ok. 25 EUR/dzień (nie obejmuje obowiązkowej dopłaty na realizację programu, programu fakultatywnego, skipassu)
- Czas przelotu: Warszawa - Rovaniemi ok. 3 godz.
- Waluta: Euro (EUR)
- Elektryczność: napięcie 220 V (urządzenia z polskimi wtyczkami działają bez problemu)
- Czas: +1h
- Almatur nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany ceny karnetów wprowadzone przez ośrodek narciarski
- W przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia programowe mogą ulec modyfikacji
- Do korzystania z sauny wymagana pisemna zgoda rodzica (dodana jako załącznik do maila z potwierdzeniem rezerwacji)
Cena zawiera
Cena obejmuje:
- Zakwaterowanie: 4 noclegów
- Wyżywienie: 3 śniadania, 3 lunche, 3 kolacje. Do posiłków podawana jest woda. Pierwszy posiłek: kolacja 1-go dnia, ostatni posiłek: śniadanie + prowiant ostatniego dnia. Prosimy uwzględnić specyfikę kuchni lokalnej.
- Transport: samolot rejsowy linii LOT. Zbiórka 2.5 godz. przed wylotem na lotnisku. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do odebrania dziecka z lotniska. Rozkłady lotów mogą ulec zmianie, ostateczne potwierdzenie godzin lotu zostanie wysłane e-mailem na ok. 3 dni przed obozem.
- wylot: Warszawa 11:35 - Rovaniemi 15:20
- powrót: Rovaniemi 16:50 - Warszawa 18:30
Bagaż: rejestrowany do 23 kg (1 sztuka), podręczny do 8 kg (1 sztuka)
Transfer: mikrobus lub autokar (czas przejazdu Rovaniemi - Oivanki ok. 3 godz.)
- Ubezpieczenie: Signal Iduna TU S.A.
- koszty leczenia (KL) - suma ubezpieczenia - 60.000 EUR (w tym choroby przewlekłe)
- następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) - suma ubezpieczenia - 15.000 PLN
- odpowiedzialność cywilna (OC) - suma ubezpieczenia - 30.000 EUR
- bagaż podróżny - suma ubezpieczenia - 1.000 PLN (w tym sprzęt sportowy)
- klauzula ubezpieczenia wyjazdów zorganizowanych dzieci i młodzieży - 1.000 EUR
- Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
- Opieka kadry
Cena nie zawiera
Cena nie obejmuje:
- opłaty za skipass i wypożyczenie sprzętu (płatne na miejscu gotówką: 250 EUR/os.)
- dopłaty za program fakultatywny
- posiłków i napojów podczas przelotu
- dopłat do nadbagażu
- dodatkowych ubezpieczeń (rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży oraz ubezpieczenia kosztów przerwania imprezy turystycznej, które w określonych w warunkach ubezpieczenia sytuacjach, umożliwią odzyskanie części lub całości wniesionej kwoty). Stawki za dodatkowe ubezpieczenie:
ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej (rezygnacji oraz przerwania) - 4,4% ceny imprezy
ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej z chorobami przewlekłymi (rezygnacji oraz przerwania) - 6,4% ceny imprezy
Ogólne warunki ubezpieczenia: https://www.almatur.pl/public/owu/owu_si_kit.pdf
Filmy
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/4VD-dZYk6kI" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Tabela dopłat
| Cena | Opis |
| 940PLN | 1 * Przejażdżka psim zaprzęgiem (2km) |
| 12% | 1 * gwarancja niezmienności ceny |
| 7.2% | 1 * PROMOCJA 25% - Ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej - RG+RGS |
| 9.8% | 1 * PROMOCJA 25% - Ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej z chorobami przewlekłymi - RG+RGS+CP |
| - | 1 * Rezygnuję z wykupienia Ubezpieczenia Kosztów Imprezy Turystycznej |
Informacje o przelocie
Wylot: WAW->RVN 2026-01-25
Przylot: RVN->WAW 2026-01-29














