Białowieża

Zapytaj o ofertę
WYCIECZKA NA ZAMÓWIENIE

Product Description

 

 

Additional Information

Kierunek

Polska

Długość wycieczek

1 dzień

Wycieczki

Szkolne

Grupa

40+3

Cena

informacja w biurze

Transport

Autokar

   

Białowieża – co warto zwiedzić?

Region Puszczy Białowieskiej – Białowieża – to ciekawy obszar położony we wschodniej części Polski, tuż przy granicy z Białorusią. Na terenie tego obszaru znajduje się jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie – Puszcza Białowieska. Jest to ostatni naturalny las niżowy i królestwo największego europejskiego ssaka – żubra. Tutaj również po bagnach biebrzańskich zalew w Siemianówce jest największą ostoją ptactwa wodnego oraz rajem dla ornitologów i wędkarzy. Dzięki sieci szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych można dotrzeć do najbardziej urokliwych puszczańskich zakątków. Region zachwyca nie tylko pięknem Puszczy Białowieskiej, ale również swoimi walorami kulturowymi. W miejscu gdzie od stuleci żyją obok siebie różne narodowości wytworzył się specyficzny klimat. Kultura polska, białoruska i ukraińska stworzyły niespotykaną kompozycję, która zachwyca dialektem, zwyczajami, architekturą.

Ciekawe miejsca w regionie

Hajnówka

Ze względu na bliskie położenie przy Puszczy Białowieskiej często nazywana jest “Bramą do Puszczy”. Warto zobaczyć ciekawą architekturę prawosławnego Soboru Świętej Trójcy. Jest to nowoczesna, dwupoziomowa cerkiew wybudowana wg. projektu prof. Aleksandra Grygorowicza . Ikonostas ceramiczny do Górnej Cerkwi oraz piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu wykonał grecki artysta Dymitrios Andonopulas. Niektóre ikony są dziełem twórców rosyjskich i bułgarskich. W Soborze corocznie od 1980 r. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – jest to impreza kulturalna o światowej renomie. Będąc w Hajnówce warto zwiedzić “Bar U Wołodzi” oraz przejechać się kolejką wąskotorową po Puszczy Białowieskiej na Topiło, Postołowo lub Lipiny.

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic to trzy unikatowe pod względem architektury drewnianej wsie położone we wschodniej Polsce ok. 32 km od Hajnówki na trasie nr 685 Hajnówka-Zabłudów niedaleko Puszczy Białowieskiej. Specyfiką zabudowań jest bogata dekoracja snycerska w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów. Ornamentyka ta nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym.

Trześcianka – największa wieś w “Krainie otwartych okiennic” założona pod koniec XV/XVI w. Nazwa pochodzi od dawnego słowa Trościanica co oznacza rzekę porośniętą trzciną. Godna zobaczenia jest cerkiew p. w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, dawniej mieściła się tu szkoła cerkiewno – parafialna.

Soce – wyjątkowa wieś, w której zachowała się atmosfera z XIX w. Prawie wszystkie domy i zabudowania gospodarcze są drewniane, a wiele z nich ma wyjątkowo piękną ornamentykę. Godna zobaczenia jest również kapliczka prawosławna z pocz. XX w.

Puchły – malowniczo położona wieś w dolinie rzek Narwi i Rudni w odległości 3 km od Trześcianki. Główną atrakcją jest prawosławna cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej zbudowana w latach 1913 – 1918. oprócz cerkwi we wsi znajduje się zabytkowy dom z pocz. XX w. Oraz grupa pomnikowych drzew (15 dębów i lipy).

Białowieża

położona jest  w sercu Puszczy Białowieskiej, ulubionego miejsca polowań książąt litewskich, królów Polski, carów rosyjskich. Centralnym miejscem Białowieży jest Park Pałacowy gdzie zlokalizowany był dwór myśliwski, pałac carski, a obecnie jest siedziba Białowieskiego Parku Narodowego.

W Białowieży warto zwiedzić:
Park Pałacowy – drzewa, krzewy, budynki, pozostałości po założeniu pałacowym w stylu angielskim z XIX wieku
Park Dyrekcyjny – pozostałości po założeniu parkowym przy siedzibie dawnego Zarządu Puszczy obecnie siedziba Technikum oraz ścieżka dydaktyczna.
Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, we wnętrzu znajduje się kolorowy ikonostas wykonany z chińskiej porcelany
Kościół rzymskokatolicki – piękny wystrój kaplicy Św. Huberta z wykorzystaniem korzeni i rogów

Gmina Narewka

Narewka miejscowość gminna, jest położona podobnie jak Białowieża nad rzeką Narewką i w sercu Puszczy Białowieskiej. Jest to doskonała baza wypadowa do mało poznanej części Puszczy Białowieskiej Obszaru Ochronnego Hwoźna.

Warto zwiedzić:

Narewka – największy w powiecie hajnowskim kirkut żydowski
Masiewo – stary cmentarz protestancki oraz “Rezerwat Głuszec”
Zbiornik Wodny Siemianówka – doskonałe miejsce dla wędkarzy i miłośników ptaków
Ścieżki edukacyjne – “Pod Dębami” oraz “Masiewo – Zalew Siemianówka”
Przyrodnicze punkty widokowe: w Maruszce i Kosym Moście

PROGRAM wycieczki do Białowieży

zwiedzanie Soboru Św. Trójcy w Hajnówce;

Białowieża: zwiedzanie Rezerwatu Żubrów i Tarpanów, Szlaku Dębów Królewskich, Parku Pałacowego, Muzeum Przyrodniczego.

 

ŚWIADCZENIA: autokar, przewodnik, bilety wstępu, darowizna na sobór, ubezpieczenie.

FAKULTATYWNIE:

  • Ogniska z kiełbaskami